CGI Sverige medverkar med två lag i höstens företagsliga inom e-sport, som anordnas av finska Kanaliiga. Här tävlas det inom spel som PlayerUnknown’s Battlegrounds, Counter-Strike, Rocket League, NHL och Dota 2. Bara inom Counter-Strike har över 2 600 matcher arrangeras sedan starten hösten 2018. Vi har träffat en av initiativtagarna Daniel Sundqvist, som i dag är ansvarig för enheten Cross Industries där kontoren i Luleå, Skellefteå, Umeå och Örnsköldsvik ingår.

Hur kommer det sig att CGI Sverige medverkar i Kanaliiga?

Av en slump såg jag ett inlägg på LinkedIn från CGI Finland, där de beskrev att de anordnat ett internt lan med hela 12 medverkade lag för att kora sitt bästa Counter-Strike-team. Jag tyckte att det lät kul och utmanade det vinnande laget, som accepterade. Efter att vi bestämt detta, fanns en del att ordna. Vi hade till exempel inte ens ett lag här i Sverige, så jag mejlade till min egen enhet för att se vilka som kunde tänkas vara intresserade av att vara med. Första matchen spelades någon månad senare, vilken vi (precis som planerat) vann. Finnarna fick en chans till revansch, men den matchen tog slut ännu snabbare och det gav oss väl lite blodad tand – både till att försöka få ihop en community för våra egna e-sportintresserade medlemmar i Sverige, men även till att utforska våra möjligheter att vara med i företagsligan på andra sidan Östersjön.

Vad är det roligaste med ett community för våra medlemmar här i Sverige?

Det är framförallt två saker jag kommer att tänka på. Det ena är att det känns superkul att dra igång något, för att sedan se hur det börjar växa av sig själv och spreta iväg åt håll jag inte hade en tanke på från början. Ett exempel är att vi nu har två ”hus-castare” i form av duon Ennis och Deus, som håller i sändningarna av alla matcher som CGI spelar i ligan. Det är otroligt roligt att se hur folk engagerar sig i ett gemensamt intresse, och dessa två arbetar inte ens på CGI utan är vänner till några av våra spelare här i Umeå.

"De som sitter och lirar ihop några kvällar i veckan hinner prata om ganska mycket – det är skoj att se relationerna som byggs löpande här”

Det andra är att detta ger en möjlighet till att skapa kontakter och lära känna människor som vi annars inte skulle ha lärt känna. De som sitter och lirar ihop några kvällar i veckan hinner prata om ganska mycket – det är skoj att se relationerna som byggs löpande här. Vårt lag som tävlar i högsta klassen består som exempel av medlemmar från Bromölla, Örnsköldsvik, Umeå och Skellefteå – där merparten inte kände varandra sedan tidigare.

Nu medverkar alltså två lag i företagsligan som anordnas av Kanaliiga?

Ja, precis! Kombinationen av att vi började få in medlemmar i vår Discordkanal och att vi slog CGI Finland två matcher efter varandra, gjorde det naturligt att försöka få ihop lag för att kunna medverka i Kanaliiga.

”De lag som inte har medverkat tidigare rankar in på individuell skill, där vi från Sverige har med ett lag i den absolut högsta nivån kallad ”Masters”

Vår medverkan i företagsligan innebär att vi får tävla mot andra företag än våra finska CGI-kompisar. Ligan inom ett av de populäraste spelen, Counter-Strike, består av över 650 spelare och 136 lag fördelade på sex olika divisioner. Här har stora koncerner som Assa Abloy, Securitas, Telia, Capgemini och IBM med ett, eller i vissa fall, flera lag. De lag som inte har medverkat tidigare rankar in på individuell skill, där vi från Sverige har med ett lag i den absolut högsta nivån kallad ”Masters”. Det spelas vanligtvis två matcher i veckan, och någon gång under slutet av november ska det utkristalliseras vilket lag som är bäst i hela ligan. Finalerna spelas på plats i Finland, så en extra morot som finns i bakhuvudet är såklart om vårt enda svenska lag i ”Masters” skulle visa sig vara bättre än alla 134 finska lag denna säsong!

Varför ser du att vi som företag ska engagera oss i e-sport?

”Pandemin har såklart boostat e-sporten eftersom den inte är lika beroende av folk på plats”

E-sport har vuxit kraftigt sedan starten och mängder av framförallt yngre människor är uppvuxna med detta, precis som äldre generationer är uppvuxna med fotboll eller hockey. Att vi befunnit oss mitt i en pandemi det senaste halvåret har såklart ytterligare boostat sporten eftersom den inte är lika beroende av folk på plats, utan till stor del kan utövas hemifrån. Men jag tror att det finns mängder av andra liknande fenomen företag lätt missar. Så det kan vara klokt att tänka lite nytt och hitta sätt att bygga en ”vi-känsla”, där man har kul ihop kopplat till intressen och på så sätt aktivt väljer att umgås med arbetskompisar även på fritiden. Det är en win-win-situation för alla.


Mer information om Kanaliiga finns på: www.kanaliiga.fi
CGI Sveriges Discordkanal: https://discord.gg/pBhF8RS


Daniel Sundqvist på CGI

Tre snabba med Daniel Sundqvist:

Varför valde du att börja jobba på CGI?

Jag har jobbat på CGI i drygt 4 år nu men innan det hade jag varit på samma företag i cirka 10 år. Därför ville prova på något nytt. Dessutom var detta en ny roll med personalansvar.

Vilka möjligheter ser du finns för medlemmar på CGI?

Vilka möjligheter som helst egentligen, speciellt i kombination med den lokala kulturen vi har hos oss i vår enhet. Du är inte låst till din roll utan vill du prova andra typer av arbetsuppgifter handlar det mest om att berätta det, så vi vet och kan stötta för att hitta något lämpligt område att få testa på.

Vad är det bästa med ditt arbete?

Att vi har mandat och förtroende uppifrån att driva igenom alla de idéer vi kommer på inom vår enhet.