En lång väntan är över sedan den 3:e december då första säsongen av Företagsligan (SFL) avgjordes. Nu är den äntligen i gång igen, med dubbelt så många anmälda lag som till första säsongen med hela 44 st.

På CGI ökar intresset för eSport varje dag och vi utökar också antalet lag vi ställer upp med till fyra lag i två olika eSporter för säsong 2, tre stycken för spelet CS:GO och ett League of Legends lag med medlemmar från de flesta kontor i vårt avlånga land. Information angående SFL och spelschemat finner ni på Svenska Företagsligan (publiclir.se)

Som del i vår satsning för eSport på CGI kommer två av våra spelare från mästarlaget CGI 1 börja streama när de själva spelar på kvällarna. Detta så ni kan följa deras dagliga spelande, träningar, matcher och följa ur ett proffs synvinkel.

Gå gärna in redan idag och stötta våra spelare och följ deras kanal så ni inte missar när de går live! https://www.twitch.tv/xelos1337
https://www.twitch.tv/ezkicsgo  

Kommande event:

Mellan den 17–20:e april kommer vi i CGI lag 1 att delta i en ytterligare turnering som heter SCEC. Ni kommer kunna följa vår resa i denna turnering på en av ovanstående kanaler, i kampen mot övriga svenska företag och för att kunna säkra ännu en titel åt CGI eSport.
Ni kan även ansluta till en av våra discordkanaler nedan för få aktuell information om våra turneringar och länkar till våra matcher.

CGI Sweden discord channel
CGI Global discord channel

För övriga frågor angående eSport eller vårt projekt på CGI Sverige kontakta christopher.nilsson@cgi.com eller WallakSpooted på en av våra discordkanaler.