Liudmila Tikhomirova

Wywiad z Liudmilą Tikhomirovą

Jak zaczęła się Twoja przygoda z IT? Zawsze była Twoim celem, czy początkowo wybrałaś inną drogę zawodową?

Na początku chciałam być nauczycielką matematyki. Jednak już w trakcie studiów uświadomiłam sobie, że lubię kontakt z maszynami i łatwiejsze jest dla mnie „uczenie” ich niż ludzi. W dodatku mój kierunek studiów - matematyka stosowana - stwarzał możliwość pracy w zawodzie programisty. Tak zaczęła się moja przygoda z IT.

Czym się zajmujesz w CGI?

W CGI pracuję jako konsultantka. Odpowiadam za przygotowywanie rozwiązań IT na potrzeby klienta, w zakresie wsparcia i rozwoju jego aplikacji.

Czy jako kobieta masz wrażenie, że IT jest branżą demokratyczną w kontekście równego dostępu do wszystkich stanowisk, niezależnie od płci?

Raczej tak. Aczkolwiek kobietom jest trudniej, bo nadal jest to „męski świat”. We wszystkich projektach, przy których pracowałam, kobiety stanowiły zdecydowaną mniejszość. W polskim zespole dla Deutsche Banku byłam jedyną kobietą.

Niedawno reprezentowałaś CGI podczas Junction Hackathon - największego wydarzenia IT w Finlandii. Powiesz nam coś na ten temat?

Generalnie hackathon to rodzaj wydarzenia dla ludzi związanych z rozwojem oprogramowania. Polegał na tym, że duża grupa ludzi, głownie młodych, otrzymała pewne zadanie. Przez jeden dzień i jedną noc pozostawaliśmy razem w zamkniętym pomieszczeniu, koncentrując się na wymyśleniu i stworzeniu produktu - takiego, który można przedstawić jako gotowe rozwiązanie. Chodziło o produkt, który miałby szansę wygrać w rywalizacji o pierwsze, drugie czy trzecie miejsce, na tle innych, podobnych produktów. Równolegle, w tym samym czasie, były różne warsztaty, wydarzenia, komunikacja, wymiana wiedzy, zabawa i atrakcje przygotowane przez organizatora.

Jakie zadanie dostaliście podczas hackathonu?

Mieliśmy zaproponować innowację w zakresie geolokalizacji. Tworzyliśmy aplikację, która oceniała lokalizacje pod kątem ich atrakcyjności dla biznesów z różnych sektorów.

W czym pomagają takie wydarzenia jak hackathon i jakie umiejętności rozwijają?

Pomagają poznać innych ludzi, którzy działają w IT i porównać siebie z nimi, ich sposobem pracy. Rozwijają umiejętności współpracy w zespole, który musi w krótkim czasie przygotować gotowe rozwiązanie i zdobyć nową lub wykorzystać istniejącą wiedzę, by je dobrze zaprezentować.

W Finlandii spędziłaś kilka dni z naszymi kolegami z innych oddziałów CGI, prawda?

Tak. Z Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jakie są Twoje wrażenia po tych spotkaniach?

Zawsze ciekawie jest poznać nowych ludzi, zwłaszcza z innych krajów, i zobaczyć co nas łączy, a co rożni. Praca w CGI na pewno nas połączyła.

Czy mieliście okazję porozmawiać o pracy w CGI?

Tak, podczas lunchu, na który zaprosili nas koledzy z Finlandii.

Co chciałabyś przekazać kobiecie, która rozważa karierę programistki?

To jest zawód jak każdy inny. Na pewno trzeba to lubić.

Praca w CGI jest neutralna pod względem płci, narodowości i wieku.

Pracujemy nad przełamaniem stereotypów płciowych, doceniając talenty naszych koleżanek. Aktywnie wspieramy i promujemy kobiety w dziedzinie technologii.

Zrób krok w kierunku rozwoju swojej kariery, a my Ci w tym pomożemy!