System redakcyjny OpenMedia, który opracowaliśmy w CGI, optymalizuje proces emisji w radiu i telewizji w Regionalnym Centrum Nadawczym MDR w Turyngii, będącym częścią niemieckiego nadawcy ARD Group.

W pierwszej kolejności wdrożyliśmy OpenMedia CGI w MDR w Centrum Nadawczym Turyngii w Erfurcie. Celem było usprawnienie produkcji wiadomości w pięciu lokalizacjach MDR, w tym w Centrum Nadawczym Saksonii-Anhalt w Magdeburgu, Centrum Nadawczym Saksonii w Dreźnie oraz w Biurach Zarządzania Programem w Halle i Lipsku.

Produkcja wiadomości w różnych stacjach daje potencjał dla synergii w zakresie tworzenia treści. Na przykład, raporty informacyjne są najpierw pisane przez centralną redakcję wiadomości, by następnie mogły być wykorzystywane w różnych kanałach stacji. Naszym jako CGI zadaniem było opracowanie jednolitego modelu danych, który najlepiej wspierałby różne wymagania dotyczące wspólnego planowania produkcji wiadomości.

Wyzwanie

Niemiecki nadawca MDR chciał poprawić swoje multimedialne treści emitowane przez redakcje TV, radiowe i internetowe. W ostatnim czasie wszystkie te działy coraz ściślej ze sobą współpracowały, aby przesyłać artykuły, wyróżniać najnowsze wydarzenia i łączyć treści pomiędzy zespołami. Potrzebowali łatwego w użyciu rozwiązania do wymiany treści pomiędzy redakcjami i lokalizacjami, które byłoby proste i nie wymagało wielu systemów.

Tego rodzaju silna struktura sieci redakcyjnych wymagała dużej liczby interfejsów dla szerokiej gamy innych systemów, w tym systemów produkcji radiowej. Jako CGI wdrożyliśmy system dira, który obejmuje cały przepływ pracy produkcyjnej potrzebny do zarządzania mediami w dziennikarstwie radiowym, a także dwukierunkowy interfejs MOS.

Kolejnym celem projektu była stopniowa wymiana istniejącej infrastruktury systemu dla newsroomów oraz modernizacja własnego systemu MDR do dokumentowania informacji o prawach autorskich i tantiemach. Wszystkie dane dotyczące zasobów miały zostać skonsolidowane, połączone i przeniesione do OpenMedia. Dodatkowo mieliśmy zapewnić równoległe funkcjonowanie lokalizacji i redakcji, które nie przeszły jeszcze migracji do OpenMedia. Miało to umożliwić stałą wymianę danych pomiędzy Erfurtem a starszymi systemami w pozostałych czterech lokalizacjach.

Rozwiązanie


Jako CGI ściśle współpracowaliśmy z MDR przez cały czas trwania projektu. Opracowano model danych, który z jednej strony reprezentował podejście multimedialne, a z drugiej - łączył mnogość poprzednich metod w jeden centralny, łatwy w użyciu system nazwany „ReSy”. System ReSy łączy tematy redakcyjne i planowanie emisji z wymaganiami dotyczącymi dokumentacji (rejestrowanie informacji o opłatach, prawach autorskich, listach materiałów) i nie tylko.

Co istotne, model danych opiera się na dwóch kluczowych pojęciach: dziele (materiał redakcyjny) oraz publikacji. Publikację należy rozumieć jako emisję lub powtórną emisję (jeśli publikacja dzieła jest powtarzana) w określonej ścieżce odtwarzania. Każde dzieło i każda publikacja otrzymują unikalny identyfikator, a publikacje powiązane są wspólnym ID dzieła, co umożliwia precyzyjne dokumentowanie tantiem i praw autorskich.

W pierwszej stacji, MDR Broadcasting Centre w Erfurcie, zainicjowaliśmy OpenMedia jako współczesny system redakcyjny z centralnym planowaniem mulimedialnym i planowaniem tematów. Dziś można korzystać z wyszukiwania systemowego, aby przeszukiwać nie tylko źródła zewnętrzne, ale także treści z całego MDR. Podczas drugiego etapu projektu w NewsCenter Turyngia, stworzyliśmy jako CGI możliwość centralnego planowania wiadomości. Obejmuje ono wszystkie etapy przepływu pracy, w tym planowanie tematów, przygotowanie redakcyjne i centralne udostępnianie wewnętrznych raportów informacyjnych dla całej sieci MDR.

Zarówno do migracji danych ze starszych systemów do OpenMedia, jak i do stworzenia możliwości stałej wymiany danych, która w przyszłości będzie umożliwiać wymianę treści pomiędzy „nowym” a „starym” światem, użyliśmy specjalnie opracowanego interfejsu. Dane są eksportowane z odpowiedniego systemu w postaci plików XML, przekształcane do odpowiedniego formatu docelowego, a następnie importowane do systemu docelowego i udostępniane wszystkim użytkownikom.

Oprócz klasycznych interfejsów (dane od agencji, teleprompter, system grafiki integracyjnej, system CMS i napisy), dodaliśmy liczne integracje specjalistycznych aplikacji internetowych. Osiągnęliśmy to z pomocą funkcji ExternalTools OpenMedia. To nowe narzędzie umożliwia aplikacjom internetowym komunikację z OpenMedia za pośrednictwem interfejsu API po stronie klienta. Dzięki dedykowanemu interfejsowi API możliwe jest odczytywanie, tworzenie i edytowanie treści, z uwzględnieniem zarządzania uprawnieniami użytkowników. Internetowy interfejs użytkownika pozwala właścicielom kont kontynuować tworzenie treści w dowolnym czasie i miejscu, o ile mają dostęp do Internetu; to ważna korzyść dla zwinności i ciągłości biznesowej w dynamicznie zmieniających się warunkach. Jaki był efekt wdrożenia OpenMedia oraz specjalnie stworzonego systemu ReSy w pięciu Centrach Nadawczych MDR w całych Niemczech? MDR zdołało całkowicie zrewolucjonizować emisję treści redakcyjnych oraz zarządzanie nimi we wszystkich swoich studiach radiowych i telewizyjnych, zapewniając pełną synchronizację we wszystkich działach.

Dowiedz się więcej o Rozwiązania OpenMedia dla newsroomów