Tworzenie produktów opiera się na kilku zmiennych. Dziś najistotniejsze to: cena (trudna do optymalizacji w warunkach wysokiej konkurencji), czas wprowadzenia na rynek oraz innowacyjność. Jest ona kluczem do tworzenia produktów konkurencyjnych, a zarazem jednym z czynników decydujących o sukcesie przedsięwzięcia. Wysoka konkurencyjność wymaga tworzenia innowacyjnych produktów w środowisku, które reaguje szybko i działa elastycznie.
W organizacjach o strukturze „silosów”, szybkie wprowadzanie nowych produktów na rynek w odpowiedzi na ciągle zmieniające się potrzeby klientów i regulatorów jest trudne lub czasami wręcz niemożliwe.
Dostosowanie organizacji do nowych metod działania i wprowadzenie bardziej elastycznych struktur staje się dużym wyzwaniem. Wymaga zmiany, która w dojrzałych organizacjach jest trudna do wprowadzenia.
Struktury firmy, ludzie w niej pracujący, przydzielone obowiązki – wszystkie obszary w organizacji muszą być wdrożone w zmianę. Często innowacje mogą być odbierane jako rewolucja, co może wywoływać opór części zespołu. Wyzwania związane ze zmianą w organizacji są czymś, z czym mierzy się wiele firm.
Utrzymanie czynnika innowacyjnego wymaga jednak ich przeprowadzenia. Jak tego dokonać?
Odpowiedzią są metodyki agile, określane w języku polskim jako zwinne, szybkie i reaktywne. Ich reputacja przez lata była wystawiona na ciężką próbę, ponieważ przypisywano je nowym i małym organizacjom, takim jak startupy. Wiele większych organizacji uważało, że „Agile” nie jest dostosowany do dużej skali działalności.
Mamy też przykłady wielu nieudanych wdrożeń Agile, gdzie organizacje, które zdecydowały się na wdrożenie Agile, często robiły to powierzchownie, brakowało kompetencji i wsparcia liderów oraz zmiany całej kultury organizacyjnej.
Odpowiedzią jest wdrożenie SAFe, skalowalnej metodyki, która służy do zarządzania projektami i organizacjami. Rozszerza one zasady Agile na całą firmę. Jak sama nazwa wskazuje: Scaled Agile Framework jest zaprojektowany do skalowania praktyk na poziom całego przedsiębiorstwa angażując do szybkiej, reaktywnej pracy wszystkie jego jednostki od biznesu do technologii.
Jak działa SAFe?
SAFe to ramy, które pomagają dużym organizacjom skalować Agile na poziomie zespołu, projektu, programu, portfolio oraz całej organizacji, umożliwiając lepszą współpracę, planowanie i koordynację działań. Opierając się na elastycznym planowaniu z podziałem na poziomy organizacyjne, pozwala na stworzenie definicji dla ról, potrzebnych do skalowania „zwinności”. To wszystko powstaje w sposób ustrukturyzowany, skoordynowany i dostosowany do strategicznych celów biznesowych.
Metodyka SAFe łączy Agile, Lean, DevOps i zasady systemowego myślenia. Nie skupia się na naciągnięciu różnych modeli do jednego, a pozwala na wykorzystanie doświadczeń ze zwinnych praktyk związanych z programowaniem w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Jedną z kompetencji CGI jest wspieranie klientów w adaptowaniu zwinnych modeli operacyjnych. Wiemy, jak to zrobić, aby transformacja cyfrowa została szybko i efektywnie wdrożona. Dlatego oferujemy coaching i szkolenia z metodyk zwinnych w celu podwyższania kompetencji naszych klientów. Rozwijamy usługi na polskim rynku, ale korzystamy z globalnych doświadczeń, adaptując je do lokalnych uwarunkowań. Rekomendujemy Scaled Agile Framework (SAFe) jako sprawdzoną i najbardziej powszechną na świecie metodykę zwinnego zarządzania całą organizacją.
Nasze doświadczenie spotkało się z wyróżnieniem CGI tytułem Platynowego Partnera SAFe.
W CGI pracuje ponad 41 000 konsultantów przeszkolonych z metodyki SAFe. Ponad 400 konsultantów jest liderami projektów transformacji cyfrowych, a ich kompetencje i doświadczenie potwierdzają certyfikacje SAFe Practice Consulting (SPC). W tym gronie jest elita SAFe, trzech spośród 100 konsultantów z tytułem SAFe Practice Consulting Trainer (SPCT). Jest to grupa ekspertów z najwyższymi kompetencjami do przeprowadzania najbardziej złożonych transformacji cyfrowych. Jeden spośród tych konsultantów wspiera klientów na rynku polskim.
Nasze działania zostały wsparte w pracy z ponad 570 klientami. Przeprowadziliśmy transformacje SAFe dla ponad 4700 Agile Release Trains (ARTs) i zespołów. Wiele przykładów naszych transformacji dotyczy klientów z listy Fortune 500.