Artur Hebenstreit

Artur Hebenstreit

Director Consulting Services Financial Sector

W erze rozwoju sztucznej inteligencji, staje się ona kluczowa w komunikacji z klientami. Dzięki AI firmy mogą dostarczać spersonalizowane treści na niespotykaną dotąd skalę, co z kolei przekłada się na głębsze relacje z odbiorcami. W jaki sposób wykorzystać AI w tym obszarze?

Jednym z najbardziej przełomowych aspektów AI w komunikacji z klientami jest jej zdolność do analizy ogromnych ilości danych w krótkim czasie. To umożliwia firmom lepsze zrozumienie potrzeb, preferencji i zachowań ich klientów. Dzięki temu mogą one tworzyć treści, które są nie tylko odpowiednie, ale i dostarczane w odpowiednim czasie i poprzez preferowane przez klientów kanały. Kluczową kwestią staje się zebranie danych i „wyszkolenie” systemu, aby w odpowiedni sposób je przetwarzał. Odpowiednie przetwarzanie i sposób zbierania danych pozwolą na segmentację grup odbiorców – tworzenie ich szczegółowych profili, grupowanie w oparciu o zainteresowania i preferencje, a tym samym – tworzenie spersonalizowanej komunikacji.

Wirtualny asystent

Opierając się na danych i profilach konsumentów możemy przekształcić dotychczasowe chatboty w wirtualnych asystentów, którzy pomagają odpowiadać na pytania klientów i pomagać rozwiązywać ich problemy. Takie spersonalizowane podejście zwiększa szanse na sprzedaż, a co najważniejsze – buduje pozytywne doświadczenia wśród konsumentów, którzy czują, że marka ich rozumie. Algorytmy uczenia maszynowego analizują historię zakupów, przeglądania oraz interakcje z marką, aby oferować klientom produkty, które najprawdopodobniej ich zainteresują. Tym samym za pomocą chatbotów, czy wirtualnych asystentów możemy prowadzić naturalne konwersacje.

Prywatność i bezpieczeństwo danych

Stosowanie AI, która opiera się na przetwarzaniu zebranych danych niesie za sobą szereg korzyści, ale też wyzwania. Szczególnie w obszarze prywatności i bezpieczeństwa danych. To oznacza, że firmy powinny być w pełni transparentne w używaniu wiedzy o klientach, na bazie których personalizują komunikaty do konsumentów. Ważnym aspektem jest tutaj świadomość klientów – coraz częściej skupiają się oni na tym, w jaki sposób zbiera i przetwarza się dane na ich temat. Odpowiedzialna praca z danymi staje się więc nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim wykraczanie poza wymogi formalne, które pomogą zbudować zaufanie konsumentów. Za prywatnością idzie bezpieczeństwo danych – im bardziej skomplikowany i zaawansowany system, tym wymaga większej ochrony w wielu aspektach. Znacznie poziom ochrony zwiększa wykorzystanie nawet podstawowych narzędzi, takich jak weryfikacja wieloetapowa.

Sztuczna inteligencja jest w stanie radykalnie zmienić sposób, w jaki firmy komunikują się z klientami.  Poprzez dostarczanie spersonalizowanych treści, które odpowiadają na indywidualne potrzeby i preferencje, AI nie tylko ulepsza doświadczenia klientów, ale również otwiera nowe możliwości dla marek, aby budować głębsze i bardziej zaangażowane relacje z odbiorcami. W miarę jak technologia będzie się rozwijać, możemy oczekiwać, że granice te będą przesuwane jeszcze dalej, oferując jeszcze większe możliwości dla personalizowanej komunikacji.

O odpowiedzialnych pracach nad rozwojem AI przeczytasz więcej na www.cgi.com

O tym autorze

Artur Hebenstreit

Artur Hebenstreit

Director Consulting Services Financial Sector

Artur Hebenstreit z CGI jest związany od 2016 roku. Przez ponad 20 lat swojej kariery zajmował się wdrożeniami, rozwojem oraz integracją rozwiązań IT w sektorach takich jak: bankowy, ubezpieczeniowy, telekomunikacyjny i publiczny.