Kviečiame susipažinti su užsidegusia komanda, kuri stovi už CGI Lithuania Vaikų Akademijos projekto. Jau trečius metus vykstantis projektas kviečia mūsų kolegų vaikus ir jų klasės draugus į CGI Lithuania biurą vienai dienai, kupinai smagių ir edukacinių veiklų. Šiame interviu atskleisime Vaikų Akademijos istoriją – kaip ji prasidėjo, kas padeda projektui išlikti gyvybingam ir ką jis reiškia žmonėms, kurie jį kuria. Išgirsite skirtingus požiūrius į procesą, tikslus ir džiaugsmą dalintis savo žiniomis su jaunąja karta.
Susipažinkime su šios iniciatyvos kūrėjais: Inga, Andrius, Evelina ir Vytautė, kurie veda įtraukiančias programavimo ir kibernetinio saugumo pamokas, o vaikai mokosi naudodamiesi CGI sukurtu žaidimu „Spoofy“, kuris mokymąsi paverčia dar smagesniu.
Kaip prasidėjo CGI Lithuania Vaikų Akademija?
Evelina: Šiandien CGI Lithuania Vaikų Akademija yra visai kitokia, nei tada, kai pirmą kartą ir visai atsitiktinai suorganizavome pirmąją sesiją. Ieškojome būdų, kaip pristatyti vaikams mūsų naują kibernetinio saugumo žaidimą vaikams „Spoofy“, skelbėme žinutę darbuotojams ir jie grįžę namo pristatydavo žaidimą vaikams. 2023 m. organizavome šventę CGI Lithuania darbuotojų vaikams ir tą kartą nusprendėme, jog galime vaikučius pasikviesti į biurą ir parodyti ką veikia jų tėveliai, kol šie būna darželyje ar mokykloje. Stengėmės orientuotis į IT sritį, parodant jiems kaip tai įdomu.
Viena iš pamokėlių buvo žaidimas „Spoofy“, o kita – programavimo pagrindų mokymas. Nors turėjome ir kitų veiklų, šios dvi tapo pagrindinėmis. Po pirmosios sėkmės ir puikių atsiliepimų nusprendėme plėsti iniciatyvą – pakviesti į biurą visą vaikų klasę. Su laiku programą tobulinome, atsižvelgdami į vaikų ir mokytojų atsiliepimus. Pastebėjome, kad vaikai geriausiai mokosi trumpesnėse, aiškiai pateiktose pamokose, todėl mokymus pritaikėme pagal jų poreikius. Šis įgūdis – sudėtingą informaciją pateikti paprastai – tapo labai svarbus ir mūsų kasdieniame darbe.
Kiek vaikų ir mokyklų jau sudalyvavo projekte?
Evelina: Per tris CGI Lithuania Vaikų Akademijos metus jau priėmėme 20 klasių iš 20 skirtingų mokyklų. Tai reiškia, jog mus aplankė daugiau nei 400 moksleivių. Visuomet kviečiame bent du mokytojus, jog galėtų palydėti klasę, tad atitinkamai kartu su mokiniais mus aplankė ir apie 40 mokytojų. Per mokymosi sesijas iššūkius keliame ne tik mokiniams, bet ir mokytojams – jie įtraukiami į programą – kartu su vaikais programuoja ir mokosi saugaus elgesio internete ir dažnai ne mokytojai, o vaikai mokytojus moko IT paslapčių.
Sulaukiame daug užklausų iš kitų klasių ir mokyklų, kuriose nesimoko mūsų darbuotojų vaikai. Kol kas prioritetą skiriame CGI Lithuania specialistų vaikučiams, tačiau ateityje planuojame priimti ir daugiau norinčiųjų. Viskas priklauso nuo CGI Lithuania Vaikų Akademijos darbuotojų užimtumo. Su laiku pastebėjome, jog pavasaris optimaliausias laikas tiek vaikams, tiek mūsų komandai, todėl visi užsiėmimai vyksta kovo – birželio mėnesiais.
Per kelis metus surinkome tiek atsiliepimų, pasiūlymų ir pastebėjimų, jog šiuo metu turime ne tik įdomią CGI Lithuania Vaikų Akademijos programą, tačiau ir stiprią komandą, kuri nestokoja motyvacijos ir kiekvieną kartą apsilankius mokiniams, juos nustebina.
Kodėl nusprendei prisijungti prie CGI Lithuania Vaikų Akademijos?
Inga: Aš čia esu nuo pat akademijos kūrimosi pradžios. Evelina pasidalino idėja sukurti akademiją vaikams po to, kai panašias edukacijas pravedėme CGI Lithuania vaikų šventės metu. Manau, kad ši iniciatyva yra labai vertinga, nes vaikai sužino, kur ir kaip dirba jų tėveliai bei turi galimybę patys prisiliesti prie IT profesijos. Man pačiai buvo sunku paaiškinti savo dukroms, kuo aš visą dieną užsiimu darbe, nes vaikų įsivaizdavimu, jei tu sėdi prie kompiuterio, tai tu žaidi. Šios iniciatyvos dėka tikiu, kad darbuotojams tapo lengviau paaiškinti, kuo ką jie visą dieną darbe, ir vaikams suprasti, kokie svarbūs jų tėveliai yra organizacijai bei kokiuose įdomiuose ir reikalinguose visuomenei projektuose jie dalyvauja.
Andrius: Kasdien IT vis labiau įsilieja į visų mūsų gyvenimą. Tikiu, kad ateityje šis procesas taps dar aktualesnis, todėl matau poreikį vaikus supažindinti su galimybėmis ir pavojais naudojant technologijas savo gyvenime. Dalis susidomėjusių mažųjų ateityje taps kolegomis, kuriančiais ateities technologijas. Dalis, jau kaip vartotojai, žinos, kaip atsakingai naudoti IT sprendimus ir elgtis pagarbiai bei saugiai viešoje virtualioje erdvėje.
Kodėl svarbus šis projektas?
Vytautė: Šiame projekte aš atrandu daug prasmių. Žinoma, labai smagu matyti kaip vaikai šio projekto dėka susipažįsta su IT pasauliu iš arčiau ir jį pamilsta. Kita vertus, aš labai didžiuojuosi kiekvienu CGI darbuotoju, kuris prisideda prie šios idėjos. Matyti savo kolegas mokytojų rolėse ir stebėti kiek daug jie įdeda savęs - yra didelė dovana. Tai tik tik keletas dalykų, kurie į galvą ateina savaime, tačiau jų tikrai yra ir daugiau!
Andrius: Man, kaip lektoriui ir atsakingam visuomenės nariui, svarbu prisidėti prie vaikų švietimo ir ugdymo. Vaikai yra mūsų visuomenės dalis dabar ir ateityje, kurioje gyvename mes patys ir mūsų artimieji, todėl rūpintis jais yra investicija į mūsų visų gerovę. Čia kaip akcija "Darom" - juk aplinką tvarkome ne kažkam kitiems, o sau patiems. Taip turime gražesnę aplinką, keliam visuomenės atsakingumą bei gerais darbais formuojame jaunosios kartos požiūrį ir vertybes. Taip pat ir su vaikais – turime investuoti į juos.
Inga: Vedant edukacijas vaikams, pati iš jų labai daug išmokstu - kantrybės, pagarbos kiekvienam, laiko planavimo, situacijų valdymo ir dar daug visko, nes tiek su vaikais, tiek dažnai ir su IT technika būna neprognozuojamų situacijų. Visa tai man asmeniškai padeda ir mano tiesioginiame darbe – tiek dirbant su komanda, tiek sprendžiant individualias užduotis.
Be to, manau, kad šis projektas yra svarbus ir kolegoms, kurių vaikai dalyvauja edukacijose. Jei vaikai jaučia ir tiesiogiai mato, kokį didelį ir svarbų darbą atlieka jų tėvai, jie apie tai kalba tiek šeimoje, tiek mokykloje, tiek ir visur kitur. O tai suteikia darbuotojams didelę vertę ir didina jų pasitenkinimą organizacija, kurioje dirba.
Kokia tavo nuomone, CGI Lithuania Vaikų Akademijos ateities vizija?
Inga: Labai tikiuosi, kad ši iniciatyva dar ilgai gyvuos, vystysis ir plėsis. Vaikams visada reikia naujų iššūkių ir patirčių, todėl potencialo šioje akademijoje yra labai daug. Manau, kad CGI Lithuania Vaikų Akademija gali tapti vieta, kurioje vaikai tiesiogiai prisiliečia prie IT profesijos dar tokiame jauname amžiuje, o mūsų organizacija gali parodyti savo rūpestį darbuotojų šeimomis ir socialinę atsakomybę.
Vytautė: Tikiu, kad CGI Lithuania Vaikų Akademija ateityje išplės savo veiklą ir pasieks kitas CGI šalis. Manau, kad Lietuvoje šis projektas ir toliau sparčiai augs, tobulės ir išsiplės, atnešdamas naujų, inovatyvių sprendimų, kurie dar labiau praturtins vaikų mokymosi patirtį. Esu įsitikinusi, kad su kiekvienais metais akademija taps vis įdomesnė ir naudingesnė jaunajai kartai, suteikdama jiems galimybes pažinti IT pasaulį ir technologijas iš arčiau.
CGI Lithuania Vaikų Akademija – tai mūsų įmonės iniciatyva, skirta ne tik ugdyti vaikų skaitmeninį raštingumą ir programavimo įgūdžius, bet ir skatinti atsakingą bei saugų technologijų naudojimą. Mūsų siekis – ne tik suteikti vaikams vertingų įgūdžių, kurie jiems padės ateityje, bet ir formuoti atsakingą elgesį skaitmeninėje erdvėje. CGI Lithuania Vaikų Akademija yra puikus pavyzdys, kaip mūsų ESG vertybės atsispindi kasdienėje veikloje – tai mūsų indėlis į bendruomenę ir priminimas, kad kuriame ne tik pažangias technologijas, bet ir padedame augti žmonėms, kurie jas naudoja atsakingai ir sąmoningai.