Pandemia COVID-19 zwiększyła, już i tak silną presję na systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Pracownicy służby zdrowia i osoby pozostające pod ich opieką zostali postawieni w obliczu bezprecedensowych wyzwań, które wymagały zastosowania nowych standardów i wprowadzenia nowych sposobów pracy.

Jednym z następstw pandemii było uwydatnienie znaczenia ekosystemu zdrowia i opieki, co w efekcie skłoniło organizacje branżowe, takie jak Institute for Healthcare Improvement, do zdecydowanego opowiedzenia się za modelem opieki skoncentrowanym na pacjencie jako strategią poprawy zdrowia oraz jakości i wartości usług zdrowotnych.

Podczas gdy branża ochrony zdrowia zmierza w kierunku "orientacji na pacjenta", CGI ma zaszczyt wspierać swoich klientów z sektora publicznego i prywatnego na całym świecie w programach ukierunkowanych na poprawę doświadczeń leczonych osób.

Transformacja portali dostępu do opieki zdrowotnej

Jednym z przykładów opieki skoncentrowanej na pacjencie jest praca wykonywana przez Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS). CMS administruje programami ochrony zdrowia i dobrostanu amerykańskich rodzin za pośrednictwem Medicare, Medicaid i Programu Ubezpieczeń Zdrowotnych Dzieci (z ang. CHIP) – kluczowych systemów dostępu do opieki zdrowotnej dla ponad 135 milionów ludzi.

Akces do tych programów zapewniają trzy odrębne, ale powiązane ze sobą strony internetowe administrowane przez CMS: Medicare.gov, MyMedicare.gov i CMS.gov. Skuteczne administrowanie nimi jest priorytetem w procesie świadczenia usług opieki zdrowotnej dla uczestników programu. Już od dwóch dekad firma CGI pomaga w ciągłym unowocześnianiu i ulepszaniu wspomnianych witryn CMS.

Owe portale, łącznie uzyskujące około 500 milionów odsłon rocznie, działają jako istotne techniczne ułatwienie w korzystaniu z opieki zdrowotnej.

Redukcja stresu związanego z pobytem w szpitalu

Niekiedy wizyta w szpitalu bywa przytłaczającym przeżyciem. Brak orientacji w dużych kompleksach szpitalnych, poszukiwanie miejsca na parkingu czy środka transportu publicznego wzmagają niepokój przed zbliżającym się zabiegiem lub przed odwiedzinami bliskiej osoby.

Zespół CGI z Czech stworzył serwis CGI NaviProCare, który może podać pacjentom niezbędne informacje nawigacyjne jeszcze przed wizytą w szpitalu.

Są one udostępniane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, portalu internetowego lub kiosków interaktywnych zapewniających cyfrową nawigację na zewnątrz i wewnątrz budynków szpitalnych w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie poprawia samopoczucie pacjentów, zmniejszając poziom stresu tak pacjenta jak i jego gości, minimalizując czas oczekiwania i ograniczając kontakt fizyczny w poczekalniach.

Łatwe zarządzanie danymi pacjentów

Skuteczność systemów opieki zdrowotnej wymaga prostych w użyciu i szybko dostępnych danych. Bazy danych umożliwiają rozwijanie zupełnie nowych metod leczenia, badanie leków i pracę nad modelami prognostycznymi.

Opracowany we współpracy z lekarzami i innymi ekspertami medycznymi, CGI OMNI360 to bezpieczne rozwiązanie chmurowe służące do bezproblemowego udostępniania i zarządzania danymi pacjentów i klientów ponad granicami organizacyjnymi. Takie rozwiązanie pozwala klinicystom szybko uzyskać pełny obraz kliniczny swoich pacjentów i dokładnie zaplanować, wdrożyć i ocenić możliwości opieki nad każdym pacjentem, zapewniając więcej czasu na bezpośrednią interakcję; a tym samym tworząc pozytywne doświadczenia pacjenta.

Poprawa zarządzania danymi pacjentów dzięki OMNI360 Share sprawiła, że jeden z dużych szpitali mógł przekierować 80 000 godzin w skali roku na pracę kliniczną.

Poprawa jakości opieki zdrowotnej dzięki e-receptom

Dla konsorcjum brytyjskiej służby zdrowia National Health Service (NHS), kierowanego przez South London i Maudsley NHS Foundation Trust, CGI wdraża program do e-recept i zarządzania lekami (ePMA) – Better Meds, dostarczany we współpracy z Better UK. Program ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a jednocześnie promuje poprawę jakości opieki. W przeszłości firma CGI z powodzeniem wdrażała podobne struktury i projekty, m.in. w szpitalach uniwersyteckich Plymouth NHS Trust i Musgrove Park Hospital. We wszystkich przypadkach programy doprowadziły do wzrostu jakości usług, procesów i poziomu opieki.

Bezpieczne udostępnianie danych o szczepieniach między organizacjami cywilnymi i wojskowymi

Gdy NHS Digital i brytyjskie Ministerstwo Obrony musiały udostępnić sobie nawzajem dane dotyczące statusu szczepień personelu przeciwko COVID-19, firma CGI zapewniła łączność pomiędzy obydwoma systemami, aby mógł nastąpić bezpieczny, szybki, wielokierunkowy przepływ danych.

Interfejs umożliwia przeglądanie w czasie rzeczywistym rejestrów szczepień personelu sił zbrojnych i pozostałych, zarówno przez służby wojskowe, jak i służbę zdrowia. Status jest rejestrowany tylko raz ze względu na integrację systemów; może być również wykorzystany do poprawy komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.

Rozwiązanie to uwzględnia blisko 158 000 pracowników brytyjskich sił zbrojnych.

Umożliwienie szybkich dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 dla prawie miliona obywateli

Aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby zdrowotne podczas pandemii COVID-19, agencje zdrowia publicznego w Austin i San Antonio w Teksasie oraz Louisville w stanie Kentucky nawiązały współpracę z CGI w celu szybkiego uruchomienia kompleksowych, opartych na chmurze, systemów planowania i zarządzania szczepieniami.

Nasze rozwiązanie, oparte na Salesforce, zarządza dystrybucją i zapasami szczepionek na dużą skalę, przyspiesza podawanie szczepionek i bezproblemowo integruje się z rejestrami szczepień w celu spełnienia wymagań dotyczących raportowania.

W ten sposób w Austin, Dallas, Louisville, San Antonio i południowym Teksasie został zaszczepiony prawie milion obywateli amerykańskich.

Poprawa doświadczenia pacjenta dzięki rozwiązaniom skoncentrowanym na człowieku

Zrozumienie wagi poprawy doświadczeń pacjentów ma ogromne znaczenie dla sukcesu systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Kluczem do tego jest tworzenie pozytywnych doświadczeń poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu opieki przez właściwego lekarza we właściwym czasie.

Odwiedź stronę CGI.com/health, aby dowiedzieć się, w jaki sposób CGI może pomóc Twojej organizacji stać się bardziej innowacyjną, elastyczną i efektywną poprzez poprawę wrażeń pacjentów związanych z procesem leczenia oraz świadczenie lepszych usług zdrowotnych.