Mariusz Pachocki

Mariusz Pachocki

Lead Consultant Commercial Sector

Od wielu lat CGI czynnie wpiera organizacje pozarządowe. W Polsce współpracujemy z kilkoma fundacjami działającymi w różnych obszarach. Jako firma z zakorzenioną tradycją pomagania, chętnie wpieramy lokalne inicjatywy. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ chcemy działać na rzecz społeczności, w których sami funkcjonujemy. Reakcja na potrzeby lokalnych społeczności to jeden z trzech obszarów, na które kierujemy nasze działania. Pozostałe to klimat i kariera.

Organizacje pożytku publicznego są ważną częścią naszych lokalnych społeczności. Tworzą one dla nas przestrzeń do realizowania zadań wspierających potrzebujących, nie tylko tam gdzie państwo tego nie robi, ale również tam gdzie potrzebujący muszą się sami zorganizować. Jesteśmy świadomi, że takie organizacje potrzebują więcej niż tylko pieniędzy, które przekazujemy jako obywatele w wysokości 1% naszego podatku lub w postaci darowizn od firm. Potrzebne jest również dzielenie się wiedzą i narzędziami, które pomogą w zwiększeniu efektywności tych organizacji.

Firmy IT, w szczególności firmy konsultingowe takie jak CGI, mogą podzielić się pięcioma wartościami: Organizacją, Szybkością działania, Zwiększeniem efektywności, Doświadczeniem i Innowacyjnością.

W CGI kluczem do naszych działań CSR jest nie tylko pomoc finansowa, ale również merytoryczna. W ramach naszych działań Korporacyjnej Odpowiedzialności Społecznej, przygotowaliśmy specjalny program wsparcia w postaci integracji profesjonalnych systemów działających w chmurze z zasobami fundacji i innych organizacji pozarządowych.

Lepsza organizacja umożliwia dopasowanie oprogramowania wspierającego działanie fundacji, dostępnego na rynku do charakterystyki samej organizacji. To kluczowa wiedza w procesie digitalizacji, ponieważ przejście do chmury wymaga wykorzystania pełnego potencjału rozwiązania chmurowego – jego dopasowania do potrzeb organizacyjnych.

Szybkość to efekt digitalizacji. Chmurowe rozwiązania umożliwiają (w większości przypadków) dostęp do danych w każdym momencie, miejscu i dowolnym urządzeniu. Taka szybkość działania pozwala na swobodne działanie organizacji wedle jej modelu, na przykład w działaniach terenowych wolontariuszy lub podczas składania paczek dla beneficjentów organizacji.

Wzrost efektywności to przede wszystkim przygotowanie się na lepsze zarządzanie środkami finansowymi – przypisanie darczyńców do projektu, wolontariuszy, którzy projekt realizowali oraz beneficjentów. Oczywiście kluczem do sukcesu jest tu integracja, którą przygotowuje nas zespół, tak aby zastosowane rozwiązanie dobrze wpisywało się w działania członków organizacji.

Doświadczenie naszego zespołu w pracy z różnymi fundacjami pozwala na wdrożenie nie tylko tego czego dana fundacja jest świadoma, ale również tego co jest dla niej nieznane, a nasi konsultanci wiedzą, że może być potrzebne.

Dzielimy się doświadczeniem z pracy z różnymi fundacjami na poziomie wdrożenia, stosowanych narzędzi i ustawienia parametrów. Nasi pracownicy to również liderzy lokalnych społeczności z doświadczeniem w pracy społecznej. Ostatnie hasło, słowo-klucz dzisiejszych czasów to Innowacyjność. Wdrożenie nowoczesnych procesów skutkuje nie tylko podniesieniem digitalizacji, ale również innowacyjności organizacji pozarządowej. Mamy świadomość, że organizacje są skupione na realizacji swoich podstawowych celów statutowych i nie mają czasu na wdrażanie nowych programów oraz systemów. Dlatego chcemy im pomóc i wdrożyć narzędzie, które będzie umożliwiało im bardziej efektywną pracę poprzez zastosowanie automatyzacji podstawowych procesów takich jak zbiórki funduszy, monitorowanie wpływów na konto, przygotowanie raportów i wiele innych form odciążenia pracowników biura i wolontariuszy.

W CGI mamy dwa narzędzia, które oferujemy naszym klientom. Najpopularniejszym wyborem jest darmowa (dla organizacji pożytku publicznego – OPP) wersja popularnego CRM: Salesforce. Jest to kompleksowe narzędzie, które już w swojej podstawowej wersji oferuje dużo więcej, aniżeli najczęściej spotykany Excel.

Salesforce możemy określić jako wiodącą na świecie platformę działającą w chmurze. Ustanawia ona ciągle nowe standardy nie tylko dla organizacji non-profit, ale również dla instytucji edukacyjnych i przede wszystkim dla firm, które korzystają z komercyjnego zastosowania.

Drugim narzędziem, które oferujemy to MS Teams, np. jako rozwiązanie do zdalnego nauczenia w szkołach w czasach COVID. Sami jako organizacja również je użytkujemy do pracy grupowej. Wierzymy, że profesjonalna pomoc dla organizacji pożytku publicznego jest kluczem dla naszej działalności oraz najbardziej efektywną formą naszej społecznej odpowiedzialności. Nasze działania polegają na wdrożeniu i integracji systemu Salesforce w OPP. Oferujemy pełną instalację podstawowego pakietu. W pierwszym etapie, rozpoczynając współpracę, uruchamiamy wersję testową i przeprowadzamy audyt IT w organizacji poznając potrzeby wdrożeniowe. Następnie wdrażamy rozwiązanie i przeprowadzamy cykl szkoleń.

Nasze doświadczenie pozwala nam na wdrożenie projektu w ciągu 4-8 tygodni, zależnie od stopnia skomplikowania oraz przygotowania organizacji. Aby wdrożyć narzędzie proponujemy skorzystać z modelu wypracowanego i wspieranego przez CGI, który zapewnia minimalizację formalności i szybką implementację, optymalizującego czas realizacji projektu.

Nasza praca pozwoliła nam na przygotowanie wdrożeń dla kilku organizacji. Naszym flagowym partnerem jest fundacja One Day, która pomaga dzieciom z domów dziecka w zdobyciu kwalifikacji i pracy po osiągnięciu dojrzałości. Dzięki naszym zabiegom, fundatorzy mogą obserwować realizację szkoleń, w których uczestniczą podopieczni i mieć pewność, że fundusze są przekazywane na odpowiedni cel.

Fundacja One Day, raz do roku organizuje specjalny event, który pozwala dzieciom na poczucie magii świąt Bożego Narodzenia – wtedy to około 1000 dzieciaków w różnym wieku przyjeżdża do gmachu Politechniki Warszawskiej i odbiera wymarzone prezenty ufundowane przez fundację i jej przyjaciół. Naszym najnowszym partnerem, z którym rozpoczynamy współpracę, jest fundacja Auschwitz – Birkenau, która dba o utrzymanie Obozu Pamięci w Oświęcimiu w stanie w jakim był w czasach zagłady. Jest to organizacja dysponująca kapitałem w wysokości 180 mln Euro, utrzymująca się z inwestycji powierzonego kapitału, dlatego kontrola wydatków i projektów prowadzonych przez fundację jest bardzo ważna. Wierzymy, że integracja wszystkich projektów fundacji pozwoli na efektywniejsze działanie dzięki lepszemu dostępowi do informacji o dystrybucji środków.

Jesteśmy gotowi do współpracy z kolejnymi fundacjami tak aby zmienić świat w lepsze miejsce.

O tym autorze

Mariusz Pachocki

Mariusz Pachocki

Lead Consultant Commercial Sector

Mariusz Pachocki jest odpowiedzialny za rozwiązania Omni Channel Management i CRM. Specjalizuje się w technologiach chmurowych takich jak Genesys Cloud, Microsoft Dynamics, Oracle CRM. Jest odpowiedzialny za wdrożenia rozwiązań Contact Center i integracje z CRM dla klientów CGI. W sektorze Commercial pracuje od ponad sześciu ...