Helsinki, Finlandia, maj 25, 2023

CGI (TSX: GIB.A) (NYSE: GIB) nawiązało współpracę ze Szpitalem Uniwersyteckim w Helsinkach i Planmeca - wiodącym producentem zaawansowanych technologicznie urządzeń do obrazowania cyfrowego. Celem tej kooperacji jest opracowanie rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji (AI), które pomoże radiologom w interpretacji tomografii komputerowej mózgu i wykrywaniu najczęstszych rodzajów nieurazowych krwotoków mózgowych. Jest to współpraca w ramach CleverHealth Network, czyli ekosystemu badań i innowacji, który jest częścią strategii CGI w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG).

AI Head Analysis

Rozwiązanie o nazwie AI Head Analysis zostało niedawno zatwierdzone do retrospektywnego testowania w przepływie pracy w Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach. Oznacza to, że początkowo radiolog i sztuczna inteligencja analizują obrazy niezależnie. Po postawieniu diagnozy radiolog może porównać swoją ocenę z wynikami AI. Projekt badawczy otworzył również niskoprogowe, łatwe w użyciu środowisko testowe dla wszystkich zainteresowanych szpitali z całego świata.

Każdego roku u milionów ludzi na całym świecie diagnozuje się pewien rodzaj krwotoku mózgowego w ostrym stanie, który wymaga szybkiej i dokładnej diagnozy. W samej Finlandii rocznie wykonujemy ponad 180.000 tomografii komputerowych głowy, z czego większość na oddziałach ratunkowych - powiedział Miikka Korja, docent neurologii i Dyrektor ds. Innowacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach.

Liczba ta rośnie z roku na rok, podczas gdy liczba radiologów maleje - zauważył. Co więcej, interpretacja tomografii komputerowej głowy wymaga czasu i doświadczenia, a większość oddziałów ratunkowych jest bardzo zajęta. Aby sprostać tym wyzwaniom, nawiązaliśmy współpracę z CGI i Planmeca w celu opracowania nowego rodzaju rozwiązania AI. Ma ono wykorzystywać algorytmy do szybkiego i dokładnego wykrywania najczęstszych rodzajów nieurazowych krwotoków mózgowych - wyjaśnia pan Korja.

Rozwiązanie to analizuje dane z różnych urządzeń do obrazowania w szpitalach, aby zarówno tworzyć, jak i testować klinicznie algorytmy zgodnie z rygorystycznymi wymogami regulacyjnymi. Korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji, rozwiązanie może pomóc w wykrywaniu obrazów tomografii głowy, które wymagają pilnej uwagi. Odciąży to radiologów i przyspieszy leczenie przez lekarzy dyżurnych.

Algorytmy dla AI Head Analysis zostały opracowane wspólnie przez CGI, Szpital Uniwersytecki w Helsinkach i Planmeca. Szpital rozwijał algorytmy AI od wielu lat i obecnie posiada archiwum cyfrowe, które zawiera ponad 20 milionów obrazów. CGI zaś zbudowało bazową platformę rozwiązania, opartą na Microsoft Azure.

Niezależne testy oraz walidacja rozwiązania zostały dotąd przeprowadzone przez kilka placówek medycznych, w tym przez jeden z największych szpitali uniwersyteckich w Szwajcarii. „Neurology”, które należy do wiodących czasopism medycznych na świecie, opublikowało niedawno artykuł na temat diagnostyki opartej na sztucznej inteligencji.

AI Head Analysis to unikalne i innowacyjne rozwiązanie, które w przyszłości może pomóc uratować wiele osób przed chorobą, która jest trudna zarówno do wykrycia, jak i leczenia. Rozwiązanie to pokazuje również zaangażowanie CGI w wykorzystywanie swojej wiedzy oraz mocy technologii do poprawy dobrobytu społeczności i obywateli - powiedziała Leena-Mari Lähteenmaa, Prezes CGI Finlandia, Polska i Bałtyki. Ponieważ rozwiązanie jest niezależne od jakichkolwiek danych pacjenta lub systemów zarządzanych przez konkretny szpital, możemy zaoferować je innym szpitalom na całym świecie. Spodziewamy się, że w przyszłości może być wykorzystane również do przyspieszenia rozwoju kolejnych rozwiązań opieki zdrowotnej, które opierają się na sztucznej inteligencji - dodała.

CGI posiada duże Centrum Doskonałości w Finlandii, gdzie opracowuje zaawansowane technologie i rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej. Przykładem jest flagowy system danych pacjentów OMNI360. Firma ma bogate doświadczenie w opracowywaniu i integrowaniu rozwiązań biznesowych, klinicznych i informatycznych dla publicznych i prywatnych organizacji ochrony zdrowia. Dzięki temu CGI pomaga klientom z sektora opieki zdrowotnej rozwijać strategie cyfrowe, optymalizować operacje i poprawiać opiekę nad pacjentami.

O CGI

Założone w 1976 roku CGI jest jedną z największych na świecie, niezależnych firm konsultingowych w obszarach IT i biznesu. W skali globalnej CGI tworzy 91.000 konsultantów i profesjonalistów. Pozwala to na dostarczanie kompleksowego portfolio możliwości - od strategicznego doradztwa IT i biznesowego, przez integrację systemów, zarządzanych usług IT i procesów biznesowych, po rozwiązania własności intelektualnej.

CGI wypracowało lokalny model relacji z klientami, uzupełniony globalną siecią dostaw. Sprzyja to cyfrowej transformacji organizacji klientów i przyspieszaniu ich wyników.

Przychód CGI za rok fiskalny 2022 wynosi 12,87 mld USD, a akcje CGI są notowane na TSX (GIB.A) i NYSE (GIB). Szczegóły znajdą Państwo na stronie www.cgi.com.

Szersze informacje na temat platformy testowej dostępne są na stroniewww.cgi.com/fi/fi/ai-head-analysis

Aby dowiedzieć się więcej na temat strategii i wyników CGI w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG), przeczytaj najnowszy raport ESG.

Dodatkowe informacje:

Inwestorzy
Kevin Linder
Starszy wiceprezes ds. relacji inwestorskichkevin.linder@cgi.com
+1-905-973-8363

Media lokalne
Esa Luoto
Dyrektor ds. komunikacji, CGI w Finlandiiesa.luoto@cgi.com
+358 50 380 5601

Media globalne
Andrée-Anne Pelletier, APR, PRP
Menedżer ds. globalnych mediów i public relationsan.pelletier@cgi.com
+1 438-468-9118

Zdjęcia do wykorzystania w mediach:https://1drv.ms/f/s!AvSUjCy7IC08nHXK3K9x4PRYSj3I?e=FI2YOJ

Prezentacja wideo rozwiązania:https://www.youtube.com/watch?v=E40LMudOefw

Więcej informacji:https://www.cleverhealth.fi/en/head-area-imaging-analytics/