Catlyn Kirna

Catlyn Kirna

Cybersecurity Consultant

Czy wiesz co Twoje dziecko robi w sieci? To dobre pytanie, które warto zadać tak innym, jak i sobie. Statystyki obnażają smutną prawdę, że większość rodziców tak naprawdę tego nie wie. Tymczasem dane pokazują, że mogliby wiedzieć.

Różne zagrożenia

Dzieci zaczynają korzystać z Internetu w bardzo młodym wieku. Na początku głównie jako obserwatorzy, czyli grają, oglądają i słuchają. Już wtedy należy im wyjaśnić, że nie powinny wszystkiego przyjmować z pełną ufnością. Przeciwnie - lepiej by były krytyczne i ostrożne. Watro je też nauczyć, jak korzystać z kont i haseł.

W miarę dorastania dziecko coraz bardziej angażuje się w aktywności w sieci. Kontaktuje się z innymi oraz tworzy treści do oglądania i słuchania. Często nie jest dla niego jasne to, z kim dokładnie wchodzi w interakcję w Internecie. Tymczasem jest tam wiele osób o złych intencjach, które szukają ofiar. To rodzice powinni ostrzegać swoje dzieci przed takimi ludźmi i monitorować ich interakcje.

Zaufana relacja

Rodzice mają wiele rozterek. Główną z nich jest to, jak pozyskać informacje o działaniach dziecka. U podstaw tego leży relacja oparta na zaufaniu - ważne by dziecko wiedziało, że ze wszystkimi obawami może zwrócić się do rodzica. Zachowanie spokoju może być trudne. Gdy jednak od rozmowy z dzieckiem ważniejsze staje się odebranie telefonu, możesz przeoczyć problem i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Jedną z zasad budowania relacji opartej na zaufaniu jest regularne podejmowanie dialogu z dzieckiem. Wspierająca rozmowa, bez oceniania, pozwoli Ci się dowiedzieć co dziecko robi w sieci, z kim rozmawia i jakie są jego przemyślenia.

Pomoc dostępna online

Kolejnym zmartwieniem rodziców jest to, że nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Istnieje wiele stron internetowych, z których można czerpać wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa dzieci. W przypadku problemów większego kalibru, możesz zwrócić się o radę do Children's Help.

Nauka przez zabawę

Cyberbezpieczeństwa najlepiej uczyć dzieci tak, jak innych życiowych umiejętności - w sposób naturalny. Przede wszystkim sam dawaj dziecku dobry przykład. Wykorzystaj też fascynację dziecka grami. Atrakcyjne zajęcie lub zabawa to skuteczny i naturalny sposób na przyswojenie wiedzy.

Taki cel przyświecał twórcom Spoofy - gry o cyberbezpieczeństwie. Wcielając się w rolę cyberbohatera, dziecko podejmuje wyzwania, które pokazują mu z jakimi zagrożeniami może się spotkać w Internecie, jak je rozpoznać i ich unikać. Uczy się też, by w razie obaw prosić o pomoc zaufanych dorosłych.

Gra Spoofy już niebawem dostępna będzie również w języku polskim.

O tym autorze

Catlyn Kirna

Catlyn Kirna

Cybersecurity Consultant

Catlyn is a Cybersecurity Consultant at CGI Estonia since December 2020. She has been teaching International relations for over 10 years and has worked on multiple projects involving teaching, migration and cyber affairs. Catlyn has an MA degree in International relations from the University of ...