Bartłomiej Nieścierowicz

Bartlomiej Niescierowicz

PLLE BU Leader

Ogólnoświatowa pandemia SARS-COVID-19 wpłynęła na życie i zdrowie milionów ludzi. Zgodnie z zaleceniami WHO oraz krajowymi przepisami, CGI na całym świecie tymczasowo zamknęło swoje lokalne biura – od miesiąca zdalnie wspieramy naszych klientów oraz partnerów w ich codziennych działaniach. Jako wiodąca firma informatyczna, byliśmy przygotowani na zmianę modelu pracy bez wpływu, na jakość świadczonych usług.

W tak trudnych chwilach możemy wyraźniej dostrzec rolę firm i ich wpływ na społeczeństwo. Wierzymy, że będąc światowym liderem usług konsultingowych i IT, jesteśmy w stanie pomóc ludziom oraz przedsiębiorstwom, którzy potrzebują wsparcia w tych trudnych oraz niepewnych czasach.

Wiem, że technologia może zmienić świat na lepsze, dlatego nasi eksperci ciężko pracują, by móc sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Jak zawsze, ważne jest dla nas stałe podkreślanie naszej misji i działanie zgodnie z naszymi wartościami. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników na całym świecie, również w Polsce, udało się nam pomóc szpitalom, wojsku, policji, urzędom miast oraz obywatelom - przede wszystkim dzieciom. Poniżej chciałbym się podzielić kilkoma przykładami naszych działań.

Jeśli widzicie gdzieś przestrzeń, gdzie nasze wsparcie jest możliwe, dajcie mi znać. Chętnie pomożemy.

Wsparcie dla uczniów szkół i dzieci z domów dziecka

Domowa kwarantanna dotyka dzieci w Polsce – we współpracy z Fundacją One Day nasze warszawskie biuro przekazuje ponad 50 komputerów dla dzieci, które nie miały wcześniej dostępu do własnego urządzenia. Sprzęt wraz z oprogramowaniem Windows 10 i wsparciem konfiguracyjnym usług do pracy zdalnej jest na bieżąco przekazywany fundacji. Wsparliśmy również jedną z warszawskich szkół podstawowych 20 komputerami dla najbardziej potrzebujących uczniów.

Komputery dla lekarzy

By wspomóc lekarzy i innych pracowników sektora zdrowia, nasi pracownicy z Estonii przekazali sprzęt komputerowy lekarzom. Miało to miejsce na samym początku pandemii i pomogło w organizacji i dostępie do sprzętu mobilnego.

Organizacja zbiórek

W biurach na Litwie zorganizowaliśmy udział w charytatywnej akcji „Keep on going, Doctors - Laikykitės, medikai“. Dzięki wysiłkom naszych pracowników udało się zebrać prawie 4500 euro na rzecz zakupu sprzętu ochronnego.

Pomoc dla szkół i uczniów

Zamknięcie szkół we Francji oznaczało dla wielu osób utrudniony dostęp do materiałów dydaktycznych. By pomóc ponad 1700 placówkom oświaty, CGI udostępniło OpenNet  - rozwiązanie, które umożliwiło 2 milionom dzieci uczenie się we własnym domu.

Zakup sprzętu ochronnego

Biuro w Indiach stworzyło program GiveIndia, który umożliwił zakup masek, środków do dezynfekcji oraz niepsującej się żywności. Zdrowie samych pracowników służby zdrowia jest dla nas bardzo ważne. Nasi pracownicy z Norwegii opracowali proste instrukcje dla produkcji 3D osłon twarzy. A dla jednego z naszych klientów w USA stworzyliśmy nową wersję aplikacji, która umożliwia lekarzom zamawianie jedzenia do szpitali na koniec ich zmiany.

Nowe rozwiązania w walce z wirusem

Jednakże nasze działania nie zamykają się jedynie na pomocy doraźnej - wspieramy instytucje rządowe w ich codziennych działaniach. Dla Montreal Heart Institute, mieszczącego się w Kanadzie, stworzyliśmy platformę, która pozwala monitorować oraz analizować wyniki prowadzonej tam próby klinicznej leku na SARS-COVID-19.

W Danii nasze rozwiązanie CGI Biobank zostało dostosowane przez naszych ekspertów do nowych potrzeb. Gromadzenie oraz przechowywanie danych z próbek pobranych od pacjentów, pomaga lekarzom w szukaniu leku przeciwko COVID-19.

Wspomagamy działania rządów

Warto jednak pamiętać, że szpitale są teraz szczególnie narażone na ataki hakerskie – nasz oddział w Holandii pomaga administracjom szpitali w przygotowaniu ochrony przeciwko phishingowi oraz ransomware. W Wielkiej Brytanii jesteśmy kluczowym partnerem w ponad 50 projektach prowadzonych przez rząd, armię, policję, sektor energetyczny oraz inne organizacje użyteczności publicznej. W Szwecji odpowiadamy za rozwiązanie eGID CGI – każdy z obywateli otrzymuje wiadomość tekstową, która po odesłaniu jest przetwarzana w celu szczegółowego opracowania raportu o stanie zdrowia Szwedów. Rząd ma dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych, które umożliwiają podjęcie odpowiednich decyzji we właściwym czasie.

Pomoc dla mniejszych firm

Pracownicy biur w Finlandii oraz Skandynawii uczestniczyli w hackatonach online, podczas których powstały liczne rozwiązania ukierunkowane na ratowanie życia ludzi oraz wspieranie przedsiębiorstw. W Kanadzie powołano radę ekspertów, której członkami są nasi pracownicy. Wynikiem działań są liczne programy wsparcia, w ramach których dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Przedstawicielom mniejszych firm doradzamy w sprawie cyberbezpieczeństwa, ciągłości działań czy planów naprawczych.

Wolontariat podstawą działania naszych pracowników

W CGI wspieramy działania wolontariuszy – nasi pracownicy pomagają swoim sąsiadom i osobom najbardziej potrzebującym. W Wielkiej Brytanii sąsiedzi mogą zostawić wiadomość, w której proszą o wysłanie poczty bądź zwykłą rozmowę telefoniczną. W Polsce wywieszane są ogłoszenia, w których podane są numery kontaktowe do osób, które chętnie pomogą w codziennych zadaniach, jak zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa. W Stanach Zjednoczonych zbierane są fundusze, by móc dostarczyć posiłki dla pracowników szpitali, aptek, policji czy straży pożarnej. Wspomniane przez nas działania są jedynie ułamkiem tych obecnie prowadzonych. Dołącz do nas i dowiedz się, jak możemy pomóc innym.

 

O tym autorze

Bartłomiej Nieścierowicz

Bartlomiej Niescierowicz

PLLE BU Leader

PLLE BU Leader od 2017 roku, a z CGI związany od prawie 15 lat. Jest odpowiedzialny za rozwój CGI w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, gdzie łącznie CGI zatrudnia blisko 900 osób.