Primary tabs

We wrześniu 2019 roku pojawiła się informacja o połączeniu sił PKO BP, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Google Cloud w ramach współpracy nad Chmurą Krajową. Była to dla mnie okazja do wymienienia opinii z ekspertami związanymi z sektorem bankowym. Jak dotąd rozwiązania chmurowe nie były dostępne dla wszystkich instytucji finansowych – było to wynikiem komunikatu wystosowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Główną obawą był brak infrastruktury na terenie Polski, a co za tym idzie - brak odpowiedniego zabezpieczenia danych. Jednakże Google Cloud otwiera przed Polską wiele możliwości – będzie to hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Poza kwestiami bezpieczeństwa, ważne dla nas jest także to, że Chmura Krajowa będzie konkurować z innymi rozwiązaniami chmurowymi – środki, które byłyby przeznaczone na opłacanie zagranicznych chmur, pozostaną w Polsce.

Potencjał chmury w sektorze bankowym był szeroko omawiany. Pojawiali się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Sceptycyzm był przede wszystkim związany z wdrożeniami cloudowymi – jak bezpieczne będą nasze dane, gdzie będą przechowywane. Zwolennicy, w tym ja, byli skupieni przede wszystkim na korzyściach płynących z potencjału aplikacji chmurowych oraz kierunku ewolucji rynku.

Obecnie wiele firm, zajmujących się tworzeniem programów komputerowych, opiera się na rozwiązaniach chmurowych. Jako przedstawiciel CGI, międzynarodowej korporacji, która zajmuje się wdrażaniem oprogramowania i integracji systemów, mam pełną świadomość jakie trendy przodują na rynkach światowych. Wiem także jak wyglądają nasze rodzime realia. Trend, który od wielu lat jest coraz bardziej widoczny, to odejście od rozwiązań on-premises w kierunku chmury. Jest to zarówno widoczne w systemach CRM jak i aplikacjach biurowych (Microsoft 365). Są to rozwiązania dedykowane szerszemu odbiorcy. Cztery czynniki odpowiadają za model biznesowy oparty na chmurze:

  1. DOSTĘPNOŚĆ do najnowszej technologii – aktualizacje są dostępne od razu po wprowadzeniu danych.
  2. NISKIE WYMAGANIA - infrastruktura jest przeniesiona do sieci. Nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych ze szkoleniem ludzi pod kątem administracyjnym, rozbudową i utrzymaniem technologii. Chmura daje możliwość szybkiej integracji, bez dodatkowych nadmiernych nakładów finansowych.
  3. SKALA DZIAŁANIA – chmura jest łatwo skalowalna, wystarczy dokupić szerszy pakiet w celu uzupełnienia braków.
  4. KOSZTY POD KONTROLĄ – usługa jest kupowana tylko na czas jej wykorzystania. Brak zobowiązań długoterminowych stanowi nie tylko wygodę, ale również oszczędność dla organizacji. Umożliwia to zakupienie wielu różnych usług, które po integracji będą stanowić odpowiedź na chwilowe potrzeby danej organizacji.

Chmura to nie tylko zewnętrze rozwiązania oprogramowania, ale również oferta dedykowana wewnętrznym systemom bankowym. Chmura Krajowa to stały dostęp do nowoczesnych rozwiązań dzięki technologiom Azure i Google. Tak  jak w przypadku wielu rozwiązań instalowanych lokalnie, wynajem rozwiązań chmurowych umożliwia dostosowanie ich do naszych potrzeb. Nie napotykamy ograniczeń dotyczących infrastruktury czy skalowalności.

Pełne przeniesienie biznesu do chmury będzie nieopłacalne. Chmura, to rozwiązanie, które wymaga kalkulacji – koszt przeniesienia wszystkich aplikacji i wykorzystywanie tego rozwiązania przez 365 dni może znacznie przewyższać przewidywany zysk.

Moim zdaniem jest to idealne narzędzie dla procesów i produktów, których wykorzystanie jest ograniczone czasowo bądź ilościowo (na przykład liczbą stanowisk, które korzystają z danego narzędzia). Jest to też także doskonałe rozwiązanie dla nowych organizacji typu start-up, gdzie instalacja rozwiązań on-premises wymagałaby dużego większego nakładu czasu i pieniędzy, które znacznie opóźniają wdrożenie.

CGI jest liderem we wdrożeniach rozwiązań informatycznych dla instytucji finansowych. Nasze doświadczenie pozwoliło na utworzenie w Polsce CGI Client Contact Management (CGI CCM) - rozwiązania ułatwiającego zarządzanie całym procesem komunikacji danej instytucji z jej klientami. CCM, jak i CRM typu Salesforce, są jednymi z wielu naszych rozwiązań dystrybuowanych poprzez chmurę. Warto także wspomnieć o CGI FX Suite 360 czy CGI Trade 360, które nie tylko podnoszą jakość i komfort usług, a są niezbędne naszym klientom do organizacji obsługujących ich  - nie tylko w sektorze finansowym.

O tym autorze

Artur Hebenstreit

Artur Hebenstreit

Director Consulting Services and Financial Sector

Artur Hebenstreit z CGI jest związany od 2016 roku. Przez ponad 20 lat swojej kariery zajmował się wdrożeniami, rozwojem oraz integracją rozwiązań IT w sektorach takich jak: bankowy, ubezpieczeniowy, telekomunikacyjny i publiczny.

Add new comment

Comment editor

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Blog moderation guidelines and term of use