Naszym pierwszym klientem w Polsce był Polkomtel. Jesteście ciekawi, od kiedy z nim współpracujemy i jakie były tego początki?

W 1997 roku, jeszcze jako AMS, podpisaliśmy z Polkomtelem umowę ramową na wdrożenie systemów do obsługi klienta oraz obsługi rozliczeń i płatności (Spectrum 2000, zwany w skrócie S2K). To właśnie ta współpraca zapoczątkowała działalność naszej firmy w Polsce.

To były inne czasy

W Polsce nie było jeszcze specjalistów w tej dziedzinie, więc większość naszego zespołu stanowili konsultanci z zagranicy. To była epoka faksów i analogowych rekrutacji. Nie mieliśmy też mediów społecznościowych, podpisów elektronicznych i innych udogodnień, które dziś wydają się oczywiste. Pierwszy system dla Polkomtel został sprowadzony z Portugalii… samolotem, w walizce z taśmami magnetycznymi.

Udana współpraca

Współpraca z Polkomtelem nie skończyła się na wdrożeniu dwóch systemów. Przerodziła się w wieloletnią, naprawdę intensywną i stale pogłębianą relację. Liczbę usług, które przez 25 lat zrealizowaliśmy dla tego klienta możemy liczyć w setkach. Mówimy o różnych technologiach i zaangażowaniu - od mini-change-requestów, po udział w dużych programach transformacyjnych.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że wdrożony przez nas w 1997 roku SK2 jest na tyle stabilny i elastyczny, że do dziś działa u klienta jako jeden z kluczowych systemów i nadal jest intensywnie rozwijany.

Dziś możemy pochwalić się naprawdę szerokim wachlarzem usług, które świadczymy dla Polkomtel. Jako CGI:

  • realizujemy projekty fixed-price polegające na rozwoju istniejących oraz implementacji nowych systemów w kilku obszarach - m.in. obsługi klienta, billingu, integracji, architektury, regionalny system ostrzegania;
  • świadczymy usługi cykliczne polegające na utrzymaniu systemów oraz dostarczaniu ich konfiguracji biznesowej;
  • działamy w trybie rozliczeń Time & Material, udostępniając naszych specjalistów w obszarach takich jak architektura, analiza biznesowa, testy, development czy PMO;
  • wykorzystujemy referencje CGI i współpracę z naszymi światowymi Delivery Centers dostarczając wsparcie w ewaluacji nowych rozwiązań i obszarów technologicznych.

Kapitał ludzki

W ciągu ćwierci wieku zespół polkomtelowy kształtowały setki osób. W szczytowym momencie w zespole obsługującym Polkomtel pracowało jednocześnie ponad 100 konsultantów CGI. Pierwszą szefową projektu była wyjątkowa liderka – 28-letnia wówczas Karen Connell.

Z czasem zagranicznych konsultantów zastępowali polscy specjaliści. Od projektów dla tego klienta zaczynał swoją karierę w CGI m.in. nasz obecny BU Leader – Bartek Nieścierowicz.

Obecnie we współpracę z Polkomtelem zaangażowanych jest ok. 25 osób. Zespołowi przewodzi Wojtek Sawicki, przy wsparciu Agnieszki Olesińskiej.

Dynamiczny biznes

W ciągu tych lat miało miejsce też wiele istotnych, z punktu widzenia tej relacji, wydarzeń. Na pewno warto wymienić te największe:

  • zmiana właścicielstwa, czyli połączenie AMS z CGI w 2004 roku;
  • przejęcie Polkomtela przez Spartan Capital Holdings (grupa Zygmunta Solorza-Żaka) w 2011 roku.

To było intensywnych i ciekawych 25 lat. Polkomtelowi, jak i sobie życzymy, by kolejne były równie owocne. Dla nas, jako CGI, praca dla takich klientów to prawdziwa przyjemność.