CGI z bezpłatną grą edukacyjną dla dzieci

Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazują, że dzieci zwykle zaczynają korzystać z telefonu już w wieku 7-8 lat, a co więcej – niemalże każde dziecko w wieku od 7 do 14 lat posiada już smartfon z dostępem do Internetu.

Na te wyzwania odpowiada CGI, która w Finlandii stworzyła, a następnie w oddziale estońskim rozwinęła grę edukacyjną Spoofy, która wprowadza dzieci w świat Internetu i pokazuje, jak korzystać z niego bezpiecznie. CGI Polska przygotowała polską i ukraińską wersję aplikacji. Grę przedstawiono w trakcie konferencji prasowej w Centrum Edukacji i Kreatywności przy ul. Królewskiej w Warszawie. O potrzebie edukacji najmłodszych dyskutowali przedstawiciele UKE, UDOD, Ambasady Kanady oraz organizacji pozarządowych. Grę objął patronatem prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzisiaj niemalże wszystkie dzieci mają kontakt z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Blisko 57,8 proc. rodziców przebadanych przez UKE wskazało, że dzieci same pobierają aplikacje na telefon. Z kolei 62,3 proc. respondentów przyznało, że stosuje kontrolę rodzicielską w kontekście korzystania przez dzieci z internetu.

Naprzeciw wyzwaniom i potrzebom dzieci wychodzi firma CGI i stworzona przez nich gra Spoofy – łącząc przyjemne z pożytecznym. W trakcie grania, dzieci nabywają wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, przyswajając wartościowe treści poprzez zabawę. Uczą się, jak zachowywać w sieci, jak radzić sobie z urządzeniami i hasłami, jak rozwiązywać problemy oraz co najważniejsze - nabywają świadomość, by prosić o pomoc osoby dorosłe z własnego otoczenia. 14 kwietnia miała premierę polska i ukraińska wersja gry – obydwie dostępne na www.spoofy.pl

Gra ma wypełnić lukę w edukacji młodych pokoleń, które coraz wcześniej dostają pierwsze urządzenia elektroniczne z dostępem do sieci. CGI w Estonii, opracowało i rozwinęło wersję desktopową. Może z niej korzystać każdy, kto posiada dostęp do sieci. Co ważne – gra jest zupełnie darmowa. Twórcy gry nie zbierają także żadnych danych osobowych.

To narzędzie nie tylko dla dzieci. Gra zawiera również treści dla rodziców i nauczycieli – przekazuje zarówno podstawową wiedzę, jak i daje podstawowe umiejętności rozmawiania z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań w Internecie.

– Cyberbezpieczeństwo to zagadnienie, które powinno być przyswajane szeroko – zarówno przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Fabuła gry zakłada wcielenie się w rolę postaci, pomaga w rozwiązywaniu różnego typu łamigłówek stając się cyberbohaterem. Umiejscowione są one w otoczeniu znanym i bliskim dzieciom. Celem gry jest identyfikowanie oraz unikanie zagrożeń internetowych. W ubiegłym roku w grę zagrało 20 000 dzieci w samej Estonii. Chcemy, aby również polskie rodziny, szkoły mogły korzystać z tego rozwiązania – mówi Bartłomiej Nieścierowicz, Business Unit Leader z CGI w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii.

Gra została opracowana z dziećmi, nauczycielami, rodzicami oraz ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa. Jest dostępna w wielu krajach i wersjach językowych, np.: estońskim, fińskim, szwedzkim, angielskim, polskim, rosyjskim, holenderskim, a teraz także ukraińskim.

– Potrzeba atrakcyjnego dotarcia do dzieci z przekazem o bezpiecznym użytkowaniu sieci jest paląca – Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z roku na rok dzieci w coraz młodszym wieku mają kontakt z siecią. Wraz z rozwojem sieci pojawia się coraz więcej zagrożeń, na które wszyscy powinniśmy być wyczuleni – podsumowuje.

Jak najlepiej wprowadzić dzieci do cyberświata?

Wprowadzenie dzieci do cyberświata wymaga systemowych działań i współpracy: pomiędzy szkołą, rodzicami oraz jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ochronę przed zagrożeniami w sieci. Mówiąc o edukacji dzieci musimy przygotować się na edukację innych grup, w tym przede wszystkim rodziców – zaznaczali eksperci w trakcie panelu eksperckiego.

To właśnie edukacja rodziców i świadomość zagrożeń, z którymi mogą spotkać się dzieci w sieci jest pierwszym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa. To rodzice decydują o dostępie do sieci i czasie, który dzieci spędzają w Internecie. W tegorocznym badaniu UKE aż 23 proc. respondentów przyznało, że już dzieci w wieku 5-6 lat mają sporadyczną styczność z urządzeniami podłączonymi do sieci. Co ważne – dziecko bardzo często nie potrafi jeszcze dokładnie mówić czy czytać, a już biegle posługuje się sprzętami.

W trakcie wydarzenia padało jeszcze jedno kluczowe zdanie: Internet to nie jest zło, musimy jedynie nauczyć się z nim obchodzić i mieć świadomość tego, co możemy tam zastać – Internet daje możliwości, ale musimy liczyć się także z zagrożeniami.

Metodycy kształcenia zaznaczają, że jeśli chodzi o edukację w sieci z tego co czytamy zapamiętujemy jedynie 10 proc. Ale już, jeśli coś robimy – zapamiętujemy aż 80 proc. Dlatego właśnie powstało Spoofy – edukacyjna, ogólnodostępna, bezpłatna gra, która odpowiada na potrzeby najmłodszych, a jednocześnie zawiera treści, które mogą wykorzystywać rodzice i nauczyciele.

Ukraińska adaptacja

CGI zaadaptowało grę Spoofy na potrzeby jej użytkowania przez dzieci z Ukrainy. Wersja ukraińska została opracowana przez zespół z Estonii i Polski, we współpracy z osobami uchodźczymi z Ukrainy. Zostały one zaproszone do przygotowania tłumaczenia, uczestniczyli także w nagrywaniu głosów. Nad projektem pracowała m.in. młoda gimnastyczka Nikol Nikolaeva, która przyjechała do Polski z Dniepru. Gra została przetłumaczona na język ukraiński przez Anastasiie Vyshnyk, studentkę komunikacji i reklamy z Kijowa.

W Polsce Spoofy została objęta patronatem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i jest wspierana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

W konferencji prasowej, zorganizowanej przez CGI w Centrum Edukacji i Kreatywności wzięli udział:

  1. Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  2. Milena Górecka, Naczelnik Wydziału Kampanii Edukacyjno-Informacyjnych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej
  3. Stephanie Berlet, Trade Commissioner Embassy of Canada
  4. Mateusz Dackiewicz, Przedstawiciel Fundacji Pankracego oraz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
  5. Marta Mikołajczyk, Zespół Współpracy Międzynarodowej i Edukacji z Urzędu Ochrony Danych Osobowych
  6. Anna Borkowska, Ekspert ds. Edukacji Cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK
  7. Bartłomiej Nieścierowicz, Business Unit Leader CGI w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii.
  8. Rafał Cholewczyński, Director Corporate Services z CGI w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii

 

Pobierz dokument

 

Więcej informacji

Rafał Cholewczyński

Marketing and Communications Business Partner Poland, Lithuania, Latvia and Estonia
Rafal.Cholewczynski@cgi.com
+48 500-650-300